Nye ledere i praksis – fra fagperson til leder


Hvis du vil finde din egen måde at være leder på – uden at miste dig selv undervejs – er dette kursus et godt sted at starte.

Kontakt os for firmaforløb →

DatoSted 
2.-3. september 2026KøgeTilmeld

At blive leder handler ikke kun om nye opgaver – det handler om et skift i rolle, ansvar og relationer. Mange nye ledere oplever at stå i spændet mellem drift, forventninger, svære samtaler og en ukendt kultur, uden helt at have fundet deres egen måde at lede på.

Samtidig kan lederrollen være krævende. Tempoet er højt, forventningerne mange, og det kan være svært at finde balancen mellem at være noget for andre og samtidig passe på sig selv.

Dette kursus tager udgangspunkt i de situationer, nye ledere faktisk står i, og giver deltagerne mulighed for at arbejde med deres egen praksis. Fokus er både på at skabe klarhed og retning i rollen og på at opbygge en bæredygtig måde at være leder på, hvor trivsel, arbejdsglæde og energi kan holde over tid.


Målgruppe

Nye ledere eller ledere med begrænset erfaring, som står i overgangen fra fagperson til leder og ønsker en praksisnær tilgang til de udfordringer, de møder i hverdagen.


Indhold (Tid: 2 dage á 7 timer)

  • Rollen som leder – den nye rolle, ansvar og forventninger
  • Svære samtaler og konflikter – hvordan du tager det, du undgår, og håndterer det i tide
  • Den gode 1:1 – som dit vigtigste ledelsesværktøj til retning, relation og opfølgning
  • Personlig ledelse – prioritering, struktur og mødedisciplin i en travl hverdag
  • Værdier og retning – hvad styrer dine beslutninger som leder
  • Tydelig ledelse i hverdagen – forventninger, opfølgning og konsekvens
  • Arbejde med egne ledelsessituationer – fra udfordring til konkret handling

Sådan arbejder vi

Kurset er opbygget som en workshop, praksisnært og involverende med høj grad af deltagerinddragelse.

Vi arbejder med genkendelige situationer fra lederrollen gennem refleksion, dialog og træning i mindre grupper. Der veksles mellem korte oplæg, øvelser og sparring med fokus på direkte anvendelse i praksis.

Der vil være mulighed for at arbejde med egne udfordringer og oplevelser.

Kurset afsluttes med, at deltagerne omsætter deres indsigt til konkrete første skridt, de kan arbejde videre med i egen hverdag.


Udbytte

  • Større klarhed i rollen som leder
  • Mod og struktur til at tage konflikter og svære samtaler
  • Mere fokuserede og værdiskabende 1:1 samtaler
  • Bedre overblik og prioritering i hverdagen
  • En tydelig retning for egen ledelsespraksis

Underviser

Kurset bliver udbudt af Anja Winchler –
Winchler’s | Business-coach og sparringspartner.

Anja Winchler har 15 års erfaring som leder og arbejder i dag som coach og sparringspartner.
Hendes tilgang er coachende og praksisnær med fokus på deltagernes egne situationer.
Som en fast del af hendes forløb afsluttes dagen med en konkret plan for næste skridt.

Læs mere her: Winchler’s – Ledercoach



Kontakt os for firmaforløb →

Anja Winchler