Velkommen til dit ITIL® 4 recertificeringskursus


1. Hent dit kursusmateriale og forbered dig

 

2. Tilmelding til eksamen

Eksamen foregår online, på en selvvalgt dato og tidspunkt efter kursets afslutning. Instruktøren vil introducere dig til eksamen, som en del af kurset. Du kan læse mere om tilmelding til eksamen her >>

Eksamen består af 40 multiple choice spørgsmål. For at bestå eksamen skal du have 65% rigtige svar (26 korrekte ud af 40 spørgsmål). Når du er færdig med online eksamen, får du vist dit foreløbige resultat  med det samme (bestået/ikke bestået). Inden for max. 10 dage får du en mail med dit endelige resultat samt dit certifikat (forudsat, at du har bestået).

Du finder din voucher-kode, som du skal bruge til at bestille din eksamen i din velkomstmail fra Peopleteam.

 

3. Medbring din laptop

Medbring din laptop til opgaver, prøveeksamener og kursusmaterialer.

 

Tip!

 

Under kurset

Sørg for at være så “utilgængelig” som muligt i løbet af kurset. Dagen er meget intensiv, og mange kursister har fordel af at fokusere fuldt ud på kurset og læringen.

 

Spørgsmål og kontakt

Du er velkommen til at kontakte Peopleteam, hvis du har spørgsmål eller kommentarer.

Kontakt-os

Ofte stillede spørgsmål til ITIL Foundation og Bridge

Alle prøvespørgsmål er tilgængelige for deltagere på Peopleteams ITIL Foundation kurser via linket https://www.peopleteam.dk/eksamener/.
Bed din instruktør om et password.
Ved elektronisk eksamen får du dit foreløbige resultat umiddelbart efter testen.
Når resultatet er blevet endeligt godkendt (typisk inden for 5 hverdage), får du tilsendt dit certifikat pr. mail.
Har du ikke modtaget dit certifikat senest 5 hverdage efter eksamen, er du velkommen til at kontakte os.
Du modtager materialet ca. en uge for kurset starter.
Desuden får du adgang til ekstra materiale og opgaver under selve kurset.
Der er ingen tidsbegrænsning på, hvor længe du kan bruge det elektroniske kursusmateriale.
Vi forbeholder os dog ret til uden varsel at tilføje, ændre eller fjerne materialet samt ekstramateriale som f.eks. prøvespørgsmål, digitale opgaver, prøveeksamener m.v.
Afhængig af læsehastighed kan materialet læses igennem på 1-2 dage.
Gennemføres eksamen på kursets sidste dag, anbefaler vi, at du forbereder dig grundigt inden kurset.
Vi anbefaler som minimum at læse materialet igennem (den engelske pdf) for at være klar til eksamen.
Hvis du herefter vil være ekstra godt forberedt, så kan du gå mere systematisk til værks:
  1. Tag prøveeksamen 1
  2. Læs op på de emner, du har svaret forkert
  3. Tag evt. prøvespørgsmålene inden for emnerne
  4. Tag prøveeksamen 2
  5. Læs op på de emner, du har svaret forkert
  6. Tag evt. prøvespørgsmålene inden for emnerne
I forbindelse med kurset får du adgang til opgaver, som du også med fordel kan arbejde med.
Scorer du mindst 80% i den sidste prøveeksamen, er du godt klædt på til eksamen.